Tufanbeyli Oteller

Bölge
+ Daha Fazla Göster - Daha Az Göster
Konaklama Türü
Fiyat Aralığı
 
Konaklama Türü
Fiyat Aralığı

Tufanbeyli Otelleri Hakkında

Tufanbeyli Otelleri

Adana'nın en kuzeyinde, şehrin tam olarak Kayseri ve Kahramanmaraş ile kesiştiği bir noktasında yer alan Tufanbeyli, kendine özgü kültürel dokusuyla öne çıkan bir lokasyondur. Farklı kültürel özeliklere ve tarihsel detaylara ev sahipliği yapan Tufanbeyli ilçesi coğrafi olarak engebeli, yüksek ve zorlayıcı bir zemin üzerine kurulmuştur. Ortalama yükseltisi 1500 metre civarında olan Tufanbeyli'nin yaklaşık nüfusu ise 20.000 düzeylerindedir. Nüfusu, genel olarak Adana ortalamasına göre oldukça düşük aralıklarda yer alan Tufanbeyli, sakin bir ilçe olarak tanımlanabilir.

Tufanbeyli Konumu ve Coğrafi Özellikleri

Konum olarak Tufanbeyli, Adana'ya yani şehir merkezine yaklaşık olarak 200 kilometre uzaklıktadır. Adana'da merkeze en uzak ilçelerden biri olan Tufanbeyli, şehrin diğer kısımlarından izole ve sakin bir coğrafya üzerinde yükselmektedir. Daha çok kırsal bir coğrafya olan Tufanbeyli ilçesi; Nur Dağları'nın devamı niteliğinde Binboğa ile Batı Toroslarının arasında yükselen bir ilçe olarak tanımlanır. Yüksek bir yerleşkede olması ve arazi koşullarının zorlayıcı olması ilçe genelinde hayvancılık gibi aktivitelere mümkün kılmıştır. Bölgeye ulaşım doğrudan geçitler üzerinden yapılır. İklim olarak karasal esintilerin hakim olduğu ilçede bitki örtüsü olaraksa çam, sedir, ardıç gibi ağaç türlerinin yanı sıra köknar benzeri türler de yetişmektedir. Bölgedeki önemli su kaynaklarından olan Seyhan Nehri'nin ilçeye oldukça yakın bir mesafeden geçmesi, bölgedeki tarım aktivitelerinin gelişmesine yardımcı olmuştur.

Tufanbeyli Konaklama Olanakları ve Oteller

Yukarıda da anlatıldığı üzere Tufanbeyli; izole ve sakin lokasyon olarak öne çıkar. Her ne kadar dışarıdan yoğun bir turist talebi olmasa da Tufanbeyli otelleri ziyaretçileri için oldukça uygun konaklama seçenekleri sunan turizm işletmeleri olarak öne çıkarlar. Bunun yanı sıra Tufanbeyli pansiyonları da ziyaretçiler için uygun fiyatlı barınma olanakları sağlayan işletmeler olarak değerlendirilebilirler.

Tufanbeyli Otel Fiyatları

Tufanbeyli, gerek kırsal bir kesim olarak değerlendirilmesi gerekse düşük nüfus yoğunluğuna sahip olması nedeniyle Adana'nın diğer kesimlerine göre oldukça ekonomik bir lokasyon olarak değerlendirilebilir. Bu bağlamda Tufanbeyli otel fiyatları da şehrin diğer bölgelerindeki otel fiyatlarına nazaran daha uygun aralıklarda yer alırlar.

Tufanbeyli'de Gezilecek Yerler

Tufanbey coğrafi özelliklerinde olduğu gibi tarihi ve kültürel dokusunda da özgün bir lokasyon olarak değerlendirilebilir. Adana'nın en kuzey noktasında yer alan Tufanbeyli ilçesini ziyaret etmeyi planlayanların muhakkak görmeleri gereken yerler ve turistik mekanlar ise şu başlıklar dahilinde sıralanabilir:

Şar Antik Kenti: Türkiye'nin ve Anadolu'nun her noktası ayrı bir güzelliğe ev sahipliği yapıyor. Adana'nın şirin ilçesi Tufanbeyli de bu güzelliklerden nasibini alan yerleşkelerden biri. Üzerinde Roma İmparatorluğu'nun izlerini taşıyan Şar Antik Kenti, ziyaretçilerine eşsiz bir ambiyans deneyimi vaat ediyor.

Alakapı: Şar Antik Kenti'nin en ilgi çeken eserlerinden biri olan Alakapı, mitolojik ve sembolik bir değere sahip. Bulunduğu konum itibari ve boyutları ile oldukça görkemli bir duruş sergileyen Alakapı, bölgeyi ziyaret eden turistlerin en çok ilgisini çeken lokasyonlar arasında yer alır. Genel olarak Tufanbeyli otelleri ve diğer konaklama yerlerine de yakın bir konumda yer alan Alakapı'ya ulaşım da oldukça kolaydır.

Hanyeri Kaya Anıtı: Tufanbeyli'nin Hanyeri Beldesi'ne yakın bir lokasyonda yer alan Hanyeri Kaya Anıtı, antik ve tarihsel bir deneyim vaat ediyor. Bu noktada Hanyeri Kaya Anıtı, Hitit döneminden kalan izleri ile ziyaretçilerin ilgisini çekiyor. Hanyeri Kaya Anıtı, Tufanbeyli'de konaklanılacak yerlere olan yakınlığıyla da ziyaretçilerin kolaylıkla ulaşabileceği bir noktada yer alır.

Kaya Mezarları: Tufanbeyli lokasyon olarak Hitit gibi antik Anadolu uygarlıklarından kalan izlerin oldukça yoğun olduğu bir bölge. Bu noktada Kaya Mezarları da Hititler Dönemi'nden kalan izleri ile bölgede antik ambiyansı ile öne çıkan eserler arasında yer alıyor.

Kürebeli Yaylası: Kürebeli Yaylası görselliği ile Adana'da Karadeniz’i andıran doğanın ve yeşilin en yoğun olarak hissedildiği bölgelerden biri olarak öne çıkıyor. Büyükbaş ve küçükbaş hayvancılık gibi aktivitelerin yoğun olduğu bu bölgeyi ziyaret eden turistler, dağların arasında eşsiz bir görsel deneyim yaşayabiliyorlar. Bölgenin kültürünü ve tarihi dokusunu da yansıtan bir atmosfer sunan Kürebeli Yaylası, Tufanbeyli'yi ziyaret edeceklerin muhakkak görmesi gereken yerlerden biri olarak öne çıkıyor.

Daha Fazla Göster

En Çok Pazarlık Edilen Bölgeler