Kahramanmaraş Oteller

Bölge
+ Daha Fazla Göster - Daha Az Göster
Konaklama Türü
Fiyat Aralığı
 
Konaklama Türü
Fiyat Aralığı

Kahramanmaraş Otelleri Hakkında

DONDURMAYA ADINI VEREN ŞEHİR: KAHRAMANMARAŞ

Kahramanmaraş denilince aklınıza ne geliyor? Evet, doğal olarak, Kurtuluş Savaşı’nın kahramanı, gazi bir şehir. Başka? Maraş dondurması. Peki, Kahramanmaraş’ta bulunan Germanica Antik Kenti’nin, Türkiye’nin en büyük mozaik müzesi olduğunu; Gavur Gölü çevresinde 2000 yıl önce yaşamış Maraş Fili’nin ve Maraş Aslanı’nın Kahramanmaraş Müzesi’nde sergilendiğini; Maraşlı Hüseyin Usta’nın pek çok Hollywood filmine dönem kostümü ve ayakkabı yapıp gönderdiğini; Eshab-ı Kehf ya da bilinen adıyla Yedi Uyuyanlar Mağarası’nın Kahramanmaraş’ta olduğunu biliyor muydunuz?

Bunlar gibi pek çok özelliğiyle keşfetmenizi bekleyen Kahramanmaraş’ta, size yüksek standartlar sunan Kahramanmaraş merkez otellerinde ya da apart ve pansiyon tarzındaki Kahramanmaraş otellerinde konaklayabilirsiniz.

Akdeniz’e kıyısı olmayan bir Akdenizli sayılabilecek şehirde, Kahramanmaraş otel fiyatları, rahatlıktan ödün vermeden size ekonomik seçenekler sunmaktadır.

KAHRAMANMARAŞ’TA NEREYE GİDİLİR, NE YAPILIR, NE YENİR

Kahramanmaraş’ta, başta MÖ 2. Yy’da bölgeye hakim olan Hitiler olmak üzere pek çok farklı uygarlık yaşamış. Bu yüzden şehrin adı; Markasi, Markaji, Germenice ve sonunda da Maraş olarak anılmış.

Bu tarihi zenginliğin doruk noktası da Kurtuluş Savaşı’nda yaşanmış. Her şeyden önce Kahramanmaraş, Kurtuluş Savaşı’nda şehrin işgaline karşı gösterdiği destansı direnişle TBMM tarafından 1923 yılında istiklal madalyası verilmiş ve 1973’te adının önüne Kahraman önekini alarak, Kahramanmaraş olmuş bir kahramanlar diyarı, gazi bir şehir. Bu kahramanlık destanını iliklerinize kadar hissedeceğiniz, direnişin maketler ve minyatürlerle canlandırıldığı Kurtuluş Müzesi’ni mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Bu kahraman şehrin, gezip görülecek çok fazla yeri var elbette ama öncelikle; MS 4. Yy’dan kalma Roma devri kalıntılarının bulunduğu, büyük bir kısmı hala yer altında keşfedilmeyi bekleyen, muhteşem mozaiklere sahip Germenicia Antik Kenti’ni mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Ardından; Ceyhan Nehri üzerinde bulunan, asimetrik bir mimariye sahip olan, 1563 yılında yapıldığı düşünülen, 6 kemer gözüne sahip Taş Köprü’yü; sivil mimarinin en güzel örneklerinden olan geleneksel Maraş konaklarını; günümüzde de aktif bir şekilde kullanılan ve hediyelik eşyalar satın alabileceğiniz, 16. Yy’dan kalma Taş Han’ı; ön tarafında “Maraş bize mezar olmadan, düşmana Gülzar olmaz” yazısını gördüğünüzde tüylerinizi diken diken edecek tarihi Maraş Kalesi’ni; orijinal kubbe yapısının Mimar Sinan’a ilham verdiği söylenen Elbistan Ulu Camii’ni mutlaka görmelisiniz.

Dini ve tarihi açıdan, son derece önemli bir bölge olan Kahramanmaraş’ın doğal güzelliklerinden de bahsetmemek olmaz. Bunların arasında; doğasıyla, bitki örtüsüyle kendine hayran bırakan bir huzur sığınağı olan Başkonuş Yaylası’nı ve MÖ 40.000’lere kadar dayanan yaşam izleriyle tarihi ve doğayı aynı anda içinize çekebileceğiniz Döngel Mağaraları’nı görmeden Kahramanmaraş’tan ayrılmamalısınız.

Tahmin edeceğiniz gibi, Maraşlı Osman Ağa’nın, orkideyi salep yaparken tesadüfen keşfettiği, adı üç kuşak boyunca Salepli Karsambaç olan dünyaca ünlü Maraş Dondurmasına geldi sıra.

Maraş dağlarının eteklerinde, kekik, çiğdem, keven ve sümbülle beslenen keçilerin sütünden yapılan ve coğrafi açıdan tescilli Maraş Dondurmasını anayurdunda tatmak, sizin için muhteşem bir ziyafet olacaktır. Tabii ki bu dondurmayı yemek için çatal bıçak kullanmanız gerektiğini hatırlatalım. Ayrıca, Kahramanmaraş’ta bir de Dondurma Müzesi olduğunu da ekleyelim.

Tabii ki Kahramanmaraş mutfağı, sadece Maraş dondurmasından ibaret değil. Frig Tarhanası da denilen, hem çerezlik hem de çorba olarak kullanılan Maraş Tarhanasını, Eli Böğründeyi, Ekşili Çorbayı ve Ekşili Köfteyi mutlaka denemelisiniz.

YAPMADAN GİTMEYİN

-      Dini ve tarihi zenginliğiyle, efsanevi Eshab-ı Kehf’i mutlaka ziyaret edin. Tarih rotanıza, Germenicia Antik Kenti’ni de klemeyi unutmayın.

-      Maraş Dondurmasını ve Eli Böğründe’yi, kendi memleketinde yemeyi unutmayın.

-      Başkonuş Yaylası’nda doğanın keyfini çıkartın. Yeşligöz Obruğu’nu ve Döngel Mağarası’nı mutlaka görün.

-      Kahramanmaraş Müzesi’ne gidin. Maraş Fili ve Maraş Aslanını görün.

-      Maraş Kalesi içindeki Minyatür Müzesi’ni ziyaret edin.

-      Tarihi Maraş Çarşısı olmak üzere, Kahramanmaraş’ın ünlü çarşılarından; bakır hediyelikler, Osmanlı çarıkları, Tarhana Cipsi ve 72 saate kadar şoklanabilen Maraş Dondurmasından almadan dönmeyin.

Daha Fazla Göster

En Çok Pazarlık Edilen Bölgeler