Şavşat Oteller

Bölge
+ Daha Fazla Göster - Daha Az Göster
Konaklama Türü
Fiyat Aralığı
 
Konaklama Türü
Fiyat Aralığı

Şavşat Otelleri Hakkında

Şavşat

Her yerinden akarsular geçen bir cennet yansıması…

Urartu ve Kimer kabilelerinin M.Ö.900-650 yılları arasında Şavşat da yaşadığı düşünülmektedir. Bölgeye sonrasında ilk olarak ayak basan Türkler, Saka Türkleridir. Hemen arkasında Romalılar uzun yıllar bölgede hakimiyetini sürdürmüş, Şavşat en son Sasanilerin elinde kalmıştır. Yavuz Sultan Selim Trabzon’da vali iken bölge kendiliğinde Osmanlılara teslim olmuştur ve Kurtuluş savaşı sonrası Artvin ile birlikte teslim alınmıştır.

Akarsular bakımından zenginliği ile ünlü Şavşar ilçesi, Artvin ilinin buzul gölü bakımından en yüksek sayılı ilçesidir. Aslında küçük göller olmalarına rağmen şifalı maden suları boldur. Özellikle Çoraklı-Çermik köy sınırındaki sıcak su kaplıcasının şifalı suyu sadece yerli turisti değil, yabancı turisti de kendisine hayran bırakmıştır.

Coğrafi konumundan ötürü bölge iki iklim çeşidinin geçiş noktası özelliği taşır. Bu sebepten Karadeniz iklimi sebebiyle bol yağış almakta, karasal iklim özellikleriyle de kışlar uzun sürmektedir.

Şavşat Oteller

Şavşat konaklama tavsiyeleri için doğru yerdesiniz. Hotelforex.com sitemiz ayrılcalıkları ile hem istediğiniz manzaraya sahip Şavşat otelleri arasından seçim yapabilir, hem de otellerle pazarlık yapabilirsiniz.

Gezilecek yerler

Şavşat Karagöl:

Fotoğraf çekmek için şarjınızı doldurmayı unutmayın. Hayran olacağınız bir göl manzarasının yanı sıra oksijenden adeta başınızın döndüğünü hissedeceğiniz büyükçe bir orman ve el değmemiş, bozulmamış doğa görüntüleriyle Şavşat’tan hiç ayrılmak istemeyeceksiniz. Tamamı ahşap evler size kendinizi doğanın kucağında hissettirecek.

Arsiyan Yaylası:

Dört yanı göllerle kaplı bu yaylada, Cumhuriyetten önce askeri amaçla kurulmuş bir karakola ev sahipliği yapmaktaydı. Aynı zamanda dağcılık sporu ile ilgilenenler tarafından sıkca tercih edilmekte olan bakir bir yerdir.

Tibeti Kilisesi:

 Asut Koh, döneminin yani 890’lı yılların prenslerinden biridir. Kilise onun tarafından yaptırılmıştır, bölgede bu dönemlerde Bagrat egemen olduğu için dini merkez olarak yaptırılmıştır. İlçede İslamiyetin benimsenmesi ile birlikte cami olarak kullanılmaya başlanan yapı,1889 yılında terk edilmiştir. Terk edilmesinden önce yapıya düşmüş olan yıldırım kubbeye ve haç kollarına zarar vermiştir. Bunun haricinde günümüze değin ulaşmayı başarmış bir kilise, bir manastır ve bir şapel bulunmaktadır. Bunun yanı sıra kuzey ve batı duvarları tamamıyla yıkık durumdadır. Bu bilgilerin geneli yazılı kaynaklardan edinilmiş olup, ne kadar üzücüdür ki, şu an görünen yüzeyde kilise ile örtüşen bir özellik bir süsleme tarihi bir kalıntı korunamamıştır.

Balık Gölü:

Şavşat ilçe merkezinden yapacağınız 35 km’lik bir yolculuğun ardından bu doğa mucizeyi alana ulaşmış olacaksınız. Doğaseverler için bulunmaz bir nimet olan Balıklı göl, ekstrem spor sevenler için de bir buluşma noktası, kamp alanı, keşif merkezi olma özelliğini sürdürmektedir. Denizden yüksekliği yaklaşık 2000 metre olan bu alanda yiyecek servisi yapan işletmeler bulabilirsiniz.

Maden Köyü:

Gürcistan sınırlarına dâhil iken ismi Bazgiret olan, şimdilerde Maden Köyü olarak andığımız yerleşim yeri Şavşat’ın en popüler köylerinden biri olma özelliğini taşıyor. İlçeye ait ahşap evlerin en özgün örneklerini burada görebilirsiniz. Öyle bir yapı düşünün ki; şimdilerde tekrar popülerleşen bir teknik olan geçme ahşap yöntemi ile yapılmış, yani birleştirilmek için hiçbir çivi kullanılmamış.

Ne yemeli… Ne tatmalı?

Ağaç şişte kebaplar ve beyaz patates yörenin en dikkat çeken lezzetleri. Halkın “kak” adını verdiği elma ve ayva gibi meyvelerin kurutulup çerez şeklinde veya hoşafa dönüştürülerek yenme biçimi tadılmadan geçilmemesi gereken lezzetlerden. Pekmez ve marmelat bakımından da oldukça zengin olan yörede kiraz, üzüm, armut, kızılcık ve kuşburnu meyveleri pekmez ve marmelat yapımında en sık kullanılan meyvelerden.

Daha Fazla Göster

En Çok Pazarlık Edilen Bölgeler