Çaykara Oteller

Bölge
+ Daha Fazla Göster - Daha Az Göster
Konaklama Türü
Fiyat Aralığı
 
Konaklama Türü
Fiyat Aralığı

Çaykara Otelleri Hakkında

Çaykara

Yeşilin Her Tonunu Barındıran Yer

Tipik bir Karadeniz ilçesi olan Çaykara, yeşil ve mavinin tüm tonlarını barındırmakla birlikte, doğa harikası yayları ve gölleriyle Trabzon’un en ünlü ilçelerinden biri olmayı başarmıştır.

Çaykara’ya Nasıl Gidilir?

Trabzon merkeze yaklaşık 80 km olan bu ilçeye özel aracınızla, Rize istikametinde Sürmene’yi geçtikten sonra Çaykara tabelalarını takip ederek ulaşabilirsiniz. Ayrıca Trabzon merkezden hareket eden otobüslerin saatlerini kontrol edebilir ve kendinize uygun olan bir otobüs seferi ile ulaşım sağlayabilirsiniz.

İklim: Çaykara’ya Giderken Nasıl Giyinmeliyim?

Yazları serin, kışları ılık ve her mevsim yağış alan bir iklime sahip olan bölgeye tipik olarak Karadeniz iklimi hakimiyet sürmektedir. Yazın ziyaret edecek olsanız da, bölgenin serin yaylarını, göl ve dere kenarlarını göz önünde bulundurarak mutlaka önlem almanız gerektiğini hatırlatmak isteriz. Yine çoğunlukla yaylalarda vakit geçireceğiniz düşünülürse, mümkün olduğunca rahat ayakkabılar ve rahat kıyafetler tercih etmeniz avantajınıza olacaktır.

Çaykara’da Gezilecek Yerler

Yeşilin ve mavinin her tonunu görebileceğiniz bölgede çok sayıda doğa güzellikleriyle karşılaşmak mümkündür. Mutlaka görmeniz gereken yerler arasında;

Haldizen Yaylası: Bölgeye orman yolundan ulaşım sağlanmaktadır. Doğanın tüm güzelliklerini içinize çekeceğiniz bu bölgede yapacağınız yürüyüş huzurlu hissetmenizi sağlayacaktır.

Sultan Murat Yaylası: Çaykara sınırları içinde yer almasına rağmen, Çaykara merkezine 25 km uzaklıkta yer alan bu yaylada, IV.Murat İran Seferinden dönerken ordusuyla cuma namazı kıldığı söylentiler arasındadır.

Uzungöl: Çaykara ilçesine 19 km uzaklıkta yer alır ve Haldizen Deresi’nin kapanması ile oluşmuştur. Etrafında, alabalık restoranları, hediyelik eşya dükkanları ve konaklama tesisleri bulunur.

Uzungöl Camii: Tarihi çok da eskiye dayanmayan bu camii 2002 yılında inşaa edilmiş olup, ziyaretçileri karşılayan ilk yapılardan biridir. Yeni inşaa edilmiş olmasına rağmen bu camii, göl ile bütünleşmiş ve bölgenin bir sembolü haline gelmiştir.

Haldizen Deresi: Haldizen Dağları’nın göllerinden oluşan dere yaklaşık 70 km uzunluğa sahip olup, bir çok yaban hayatı içinde barındırır.

Şekersu Yaylası: İlçe merkezine yaklaşık 35 km uzaklıkta bulunan bu yayla da yeşilin tüm tonları ve muhteşem manzarasıyla her yıl çok sayıda turiste kapılarını açmaktadır.

Çaykara Otelleri: Çaykara’da Nerede Kalınır?

Doğa güzelliği sayesinde dört mevsim ziyaretçisi eksilmeyen bu ilçede çok sayıda butik otel ve pansiyon seçenekleri mevcuttur. Yeşillikler içindeki Çaykara otellerinde, keyifli konaklama imkanı bulabilir, bölgenin tüm güzelliklerini keşfedebilir ve ayrıca bölge mutfağının lezzetli yemekleriyle ziyaretinizi taçlandırabilirsiniz. Size en uygun Çaykara otellerinden birinde rezervasyon yaptırmadan önce, Hotelforex.com’da yer alan Çaykara otel fırsatlarını inceleyebilir ve otellerle pazarlık edebilirsiniz.

Yemek ve Alışveriş: Çaykara’da Ne Yenir? Çaykara’dan Ne Alınır?

Bölgenin geleneksel lezzetleri saymakla bitmez. Kuymak çeşitleri, mısır - arpa çorbası, mısır ekmeği, muhlama, ayran çorbası, kara lahana yemekleri, bezirganaşı, haşil, turşu kavurması, hamsili pilav, Trabzon pidesi, bakla çorbası, laz böreği, golia, kara lahana çorbası, hamsi tava, hamsi çorbası, hamsi dolması, hamsi kuşu vs. bölgenin önde gelen lezzetleri arasındadır. Uzungöl etrafında yer alan alabalık restoranları da yine bölgesel lezzetleri bünyesinde barındırır.

Mısır ekmeğini yanınızda getirip sevdiklerinize hediye edeceğiniz gibi, başka kalıcı hediyeler de satın almak isterseniz, işlemeli takunyalar, yöresel şallar, bakır tavalar ve Uzungöl çevresinde yer alan hediyelik eşya dükkanlarından sizlere Çaykara’yı anımsatacak el yapımı maketler, saatler, biblolar vs. alabilirsiniz.

En Çok Pazarlık Edilen Bölgeler