Zonguldak Otelleri

Bölge
+ Daha Fazla Göster - Daha Az Göster
Konaklama Türü
Fiyat Aralığı
İptal Politikası
 
Konaklama Türü
Fiyat Aralığı

Zonguldak Otelleri Hakkında

KÖMÜRDEN DAHA FAZLASI: ZONGULDAK

Zonguldak denilince, doğal olarak aklınıza ilk olarak kömür madenleri geliyor değil mi? Elbette ülkemizin en zengin taşkömürü madenlerine sahip olan Zonguldak için Türkiye’nin maden ocağı denilmesi boşuna değil. Peki, tarihiyle, yemyeşil doğası ve plajlarıyla, Karadeniz’e açılan kapımız Zonguldak’ın size bundan daha fazlasını vaat ettiğini biliyor muydunuz?

Eğer deniz ve kum seviyorsanız, Çaycuma ve Ereğli’de bulunan Zonguldak otellerinde konaklayabilir ve yaz tatilinin keyfini sürebilirsiniz.

Tabii ki aynı keyfi, aralarında denize sıfır konumda bulunanları da olan 4 ve 5 yıldızlı Zonguldak merkez otellerinde de yakalayabilirsiniz. Zonguldak otel fiyatları ise, Ege ve Akdeniz otellerine göre çok daha uygun bütçeleriyle, size aynı konforu yaşatacaktır.

ZONGULDAK’TA NE YAPILIR

Zonguldak’a geldiğinizde, yemyeşil doğasıyla, birbirinden lezzetli yemekleriyle anlarsınız ki artık Karadeniz’desiniz. Karayoluyla ya da uçakla kolayca ulaşabileceğiniz Zonguldak’taki turunuza; 1870’li yıllarda inşa edilen ve bugün müze olarak kullanılan Halil Paşa Konağı’yla başlayabilirsiniz. Müzenin bahçesine girdiğinizde dahi Grek, Roma, Bizans ve Osmanlı dönemine ait sütun başları, mezar taşları ve lahitler, sizi hemen etkilemeye yetecektir. Ardından, Çaycuma’da, Filyos Çayı’nın hemen ağzında bulunan Tieion Antik Kenti’ni ve Romalılar döneminde yapılan Filyos Kalesi’ni mutlaka görmelisiniz.

Burada, Çayırköyü Su Mağarası’ndan çıkan suyu şehre taşıyan su kemerinin kalıntılarını ve restorasyonu hala devam eden antik tiyatroyu görebilirsiniz.

Anadolu’nun hemen her yerinde olduğu gibi Zonguldak ve bölgesi de tarih turizmine meraklı olanlar için görsel bir şölen sunuyor ama tabii ki bununla bitmiyor. Zonguldak-Karadeniz Ereğli yolu üzerinde bulunan Ilıksu Kaplıcaları, Türkiye’nin jeotermal potansiyelinin nadide bir örneğidir. 27 derecedeki suyu içildiğinde, mide, bağırsak ve karaciğeriniz için son derece faydalıdır. Ayrıca, banyo yapmayı tercih ederseniz de suyun ağrılarınıza iyi geldiğini fark edeceksiniz.

Zonguldak’ın doğal güzelliklerinden de bahsetmeden geçmek olmaz. Yılda yaklaşık 300.000 misafir ağırlayan, 875 metrelik yürüyüş yoluyla size muhteşem manzaralar sunan Gökgöl Mağarası; Ayazma olarak da bilinen, içinde, bitki ve geometrik motifli mozaiklerin olduğu eski bir kilise de olan Cehennemağzı Mağaraları, tatil için Zonguldak’ı seçtiğinize sizi pişman etmeyecektir.

Bu kadar gezip dolaştıktan sonra bir de denize girelim derseniz, Filyos Plajı’nda ya da Zonguldak merkezinde bulunan Kapuz ve Uzunkum Plajlarında, isterseniz de Alaplı İlçesi’ndeki Kavukkavlağı ve Kocaman Plajlarında deniz ve güneşin keyfini sürebilirsiniz.

Eğer Zonguldak Ereğli’ye yolunuz düşerse, Fatih Sultan Mehmet’in emriyle dikilen 600 yıllık Fetih Çınarları’nı ziyaret etmeden ayrılmayın. Belki de sonra Kızlcapınar Baraj Gölü’nde bir mola verip, manzaranın keyfini çıkartabilirsiniz.

Gezip tozdunuz, yoruldunuz ve doğal olarak karnınız da acıktı. O zaman sizi, Karadeniz mutfağının etkilerini görebileceğiniz Zonguldak mutfağıyla baş başa bırakalım. Özellikle; Karadeniz mutfağının karakteristiği olan mısır unuyla hazırlanan Malay’ı; Uğmaç adı verilen un çorbasını; kanlıca ve sarıkız mantarıyla hazırlanan Mantarlı Böreği’ni, Devrek Simidi’ni ve Pırasalı Mancar’ı mutlaka denemelisiniz.

Zonguldak’a kadar gelip de Ereğli Pidecisi’nde pide yememek de olmaz tabii ki. Engebeli bir araziye sahip olmasına rağmen, tarım açısından verimli topraklara sahip bir bölgedir Zonguldak. Ayrıca, Zonguldak ormanlarında yetişen kuzukestanesi ve Osmanlı Çileği’ni de tadacağınıza eminiz.

Son olarak, bölgede, sarp kayalıklar, ormanlar, göller, şelaleler, sazlık ve bataklıklar, doğa sporlarına ve doğa gezilerine meraklı olan misafirlerine muhteşem keşifler sunmaktadır.

YAPMADAN GİTMEYİN

-      Halil Paşa Konağı’nı, Tieion Antik Kenti ve Filyos Kalesi’ni, Fetih Çınarları’nı mutlaka ziyaret edin.

-      Başta Gökgöl ve Cehennemağzı Mağaraları olmak üzere, Zonguldak’ın, hepsi birbirinden etkileyici mağaralarını görmeden ayrılmayın.

-      Kozlu Ilıksu Kaplıcası’nın şifalı suyununun keyfini çıkartın.

-      Başta Uğmaç ve Malay olmak üzere yöresel lezzetleri tatmadan dönmeyin.

-      Ünlü Devrek Bastonu’ndan ya da köy pazarlarından, Zonguldak’a özgü otlardan, reçeller ve kestane balından alabilirsiniz.

-      Filyos Plajı’nda, deniz, kum ve güneşin keyfini çıkartmayı unutmayın.

-      Zonguldak’ın muhteşem doğasını keşfe çıkın. Doğa yürüyüşlerine katılmayı unutmayın.

Zonguldak Bölgeleri

En Çok Pazarlık Yapılan Bölgeler