Uşak Otelleri

Bölge
+ Daha Fazla Göster - Daha Az Göster
Konaklama Türü
Fiyat Aralığı
İptal Politikası
 
Konaklama Türü
Fiyat Aralığı

Uşak Otelleri Hakkında

UZAKTA DEĞİL, UŞAK’TA

 Anadolu’nun Ege’ye açıldığı Kral Yolu’nun üzerinde yer alan; Evliya Çelebi’nin, Uşak adının, aşıklar şehri anlamında kullanılan Uşşak’tan geldiğini yazdığı; Türkiye’de ilk elektriğin kullanıldığı; ilk şeker fabrikasının açıldığı; pek çok Avrupa ülkesinin kilise ve saraylarının zeminine yöreye özgü ünlü Uşak halılarının serildiği; ABD’deki Büyük Kanyon’dan sonra dünyanın en büyük ikinci kanyonu olan Ulubey Kanyonu’na ve ünlü Karun Hazineleri’ne ev sahipliği yapan; doğası, tarihi, kültürel zenginlikleri ve yemekleriyle, mutlaka görülmesi gereken bir şehir Uşak.

Anadolu’nun tarihsel olarak ilk şehirlerinden olan Uşak’ta, her türlü lüksü bulabileceğiniz 5 yıldızlı Uşak merkez otellerinde kalabileceğiniz gibi, daha küçük ama her zaman misafirperver Uşak otellerinde de konaklayabilirsiniz. Uşak otel fiyatları, konfordan taviz vermeden, her bütçeye uygun ekonomik seçenekler sunmaktadır.


UŞAK’TA NEREYE GİDİLİR, NE YAPILIR, NE YENİR

Bilinen tarihi MÖ 4000’e kadar uzanan Uşak, Hititlerden Friglere, paranın mucidi Lidyalılardan Perslere, Büyük İskender’den Romalılara, Selçuklulardan Osmanlı’ya kadar sayısız medeniyet için önemli bir merkez olagelmiştir. Bu zengin kültürel ve tarihsel mirasın izlerini takip edebileceğiniz Uşak Arkeoloji Müzesi’ni mutlaka ziyaret etmeli, özellikle, MÖ 6. Yy’a tarihlenen ve 450 parçadan oluşan Karun Hazinesi’ni görmeden ayrılmamalısınız.

Ayrıca; birinci derece sit alanı ilan edilmiş olan Blaundus Antik Kenti’ni , Helenistik döneme ait Clandras Köprüsü’nü, yakın zamanda keşfedilen ve Hristiyanlığın kayıp mezhebi Montanizm’in merkezi olan Pepuza Antik Kenti’ni de görülecekler listesine eklemelisiniz.

Ama belki de Uşak’ta görülmesi gereken ilk yer, yakın zamana kadar değeri anlaşılmamış dünyaca ünlü Ulubey Kanyonu’dur. Bu kanyon, 50-100 metre arasında değişen genişliği, 45 kilometreye varan uzunluğu ve 170 metre civarındaki derinliğiyle, ABD’deki Büyük Kanyon’dan sonra dünyanın en büyük 2. kanyonudur. Bu muhteşem kanyonu, 30 mm kalınlığındaki kurşun geçirmez camla kaplı terastan izlemek de paha biçilemez bir deneyim olsa gerek.

Tabii, benzer jeolojik özellikler içeren Taşyaran Vadisi de, Gediz Nehri’nin sularıyla oyarak oluşturduğu ilginç şekiller ve renklerle görülmeye değerdir.

Bu arada, yine dünyaca ünlü Uşak halılarından ve dokumalarından da bahsetmemek olmaz. Her ne kadar Uşak, 15. Yy’da Osmanlı’nın halı merkezi olmuşsa da, bölgedeki halı ve dokumacılığın tarihi antik çağlara kadar uzanmaktadır. Uşak halıları bir dönem o kadar gözde olurlar ki Avrupa’nın seçkin ve soylu aileleri resimlerini yaptırırken Uşak halılarını dekor olarak kullanmayı bir tür saygınlık sembolü sayarlar.

Eğer bu meşhur halıların tarihini öğrenmek ve 500-600 yıllık örneklerini görmek isterseniz, iki katlı ahşap bir Uşak evinde bulunan Uşak Halı ve Kilim Müzesi’ni mutlaka görmelisiniz.

Termal açıdan da yüksek bir potansiyele sahip Uşak’ta; çevresi yemyeşil çam ormanlarıyla kaplı Hamamboğazı Kaplıcaları; suyu karaciğer, mide ve cilt hastalıklarına iyi geldiği bilinen Örencik Kaplıcası ve kaynak suyu Aksaz Çayı kenarındaki bir granit kayanın dibinden kaynamakta olan Aksaz Kaplıcası, termal turizmi tercih eden misafirlerini beklemektedir.

Artık biliyoruz ki Anadolu’nun neresine giderseniz gidin, bin bir türlü yöresel lezzetle damaklarımızı şenlendiriyorsunuz. Uşak mutfağı denilince de ilk akla gelen Tarhana Çorbası oluyor.

Belki de önce, mercimek ve bulgurla yapılan Alacatene’yi denemek istersiniz. Ya da Et Basma veya Çömlek Eti, Gül Peksimeti, Pirinç Köfte, Haşhaş Sürmesi, Ciğerli Bulgur ve ardından tabii ki Demir Tatlısı ya da Cendere Tatlısı... İşte ağzınıza layık zengin Uşak mutfağı!


YAPMADAN GİTMEYİN

-      Dünyanın ikinci büyük kanyonu olan Ulubey Kanyonu’nu mutlaka görün. Yükseklik korkunuz yoksa, cam terasa çıkıp muhteşem manzaranın tadını çıkartın.

-      Gediz Nehri’nin usta bir heykeltıraş gibi işlediği Taşyaran Vadisi’ni mutlaka görün.

-      Uşak Arkeoloji Müzesi’ne gidin ve 450 parçalık muhteşem Karun Hazinesi’ni görün.

-      Blaundus Antik Kenti’ni, 2500 yıllık Clandras Köprüsü’nü ve Pepuza Antik Kenti’ni mutlaka ziyaret edin.

-      Uşak’ın ünlü halılarından, kilim, battaniye ve seccadelerinden almayı unutmayın.

-      Tescilli bir lezzet olan Uşak Tarhana Çorbası’nı mutlaka deneyin.

Uşak Bölgeleri

En Çok Pazarlık Yapılan Bölgeler