Merzifon Oteller

Bölge
+ Daha Fazla Göster - Daha Az Göster
Konaklama Türü
Fiyat Aralığı
 
Konaklama Türü
Fiyat Aralığı

Merzifon Otelleri Hakkında

Merzifon Otelleri

Merzifon, Karadeniz'in kıyı şeridinin arkasında yer alan, doğal güzellikleri ve sakinliği ile öne çıkan bir lokasyon olan Amasya'nın bir ilçesidir. Karadeniz sahilini Orta Anadolu ile bağlayan geçiş yolları üzerinde yer alan Merzifon, stratejik olarak önemli bir bağlantı noktası olarak değerlendirilir. Karadeniz'in yüksek dağları ve engebeli yapısı da göz önünde bulundurulunca Merzifon'un ulaşım açısından önemli bir potansiyel teşkil ettiğini söylemek yanlış olmaz. Tarihsel açıdan kökleri Milattan Önceki yıllara kadar uzanan Merzifon adını, M.Ö 700'lü yıllarda kurulmuş olan Mersuvan kasabasından almıştır. Birçok önemli kale va tarihi esere ev sahipliği yapan Merzifon, bereketli toprakları ve 7'ler olarak anılan gölleri ve tarıma elverişli yapısı ile öne çıkar. Önemli ulaşım yolları üzerinde yer alması Merzifon'a dışarıdan gelen trafiğin yoğun olmasına dolayısıyla Merzifon otelellerinin de cazibesinin yükselmesine sebebiyet vermiştir.

Merzifon Konumu ve Coğrafi Özellikleri

Konumu ve yapısı itibari ile dağlık bir alanda yer alan Merzifon ilçesi ortalama olarak 740 rakıma sahiptir. Fakat genel olarak düz bir araziye kurulan şehir, ulaşım açısından bölgedeki birçok lokasyona göre daha elverişli olanaklar sağlar. Bu bağlamda Merzifon ilçesinin, İç Anadolu ve Karadeniz arasında önemli bir köprü işlevi gördüğünü söylemek doğru olacaktır. 972 Kilometre kare bir alana yayılan Merzifon gerek tarım alanlarının genişliği gerekse geniş yerleşim yerleri ile oldukça büyük bir ilçedir. Tüm bunların yanı sıra ortalama olarak 71.000 nüfusa sahip olan Merzifon'da özellikle hayvancılık ve tarım gibi aktiviteler yaygındır. Tarihsel derinliği oldukça köklü olan Merzifon'da Friglerden İskit'e, Pontus Devleti'nden Roma Dönemi'ne kadar birçok kültürün izlerine rastlamak mümkündür.

Merzifon'da Gezilecek Yerler ve Merzifon'un Tarihi Eserleri

Merzifon'daki ilk yerleşim Milattan Önce 7000'li yıllara Frigler Devleti'ne kadar uzanır. Karanlık Çağ olarak adlandırılan dönem sonrası bölgedeki Hitit kentlerine yerleşen Frigler zamanla Merzifon Kalesi başta olmak üzere Merzifon'u merkeze alarak önemli yerleşim yerleri inşa etmişlerdir. Böylelikle Merzifon'daki kültürel varlık da oldukça köklü ve zengin bir şekilde gelişmeye devam etmiştir. Merzifon'da öne çıkan tarihi eserler ve gezilmesi gereken yerler ise şu başlıklar dahilinde sınıflandırılabilir:

Merzifon Taşhan: Merzifon Taşhan tarihi 1600'lü yıllara kadar uzanan ve bölgedeki önemli Osmanlı Mimari yapılarından biri olarak öne çıkar. Klasik Osmanlı mimari örneği diyebileceğimiz kesme taşlar ile 2 katlı bir yapıda inşa edilen Taşhan, önemli bir çarşı olarak günümüzde de şehrin sosyal ve kültürel hayatının merkezi olmaya devam ediyor.

Merzifon Bedesteni: Klasik Osmanlı dönemi eserleri arasında bir diğer öne çıkan seçenek ise Merzifon Bedesteni. Uzunca yıllar boyunca Osmanlı'da el işçiliğinin önemli bir merkezi olarak faaliyet gösteren Bedesten, 2000'li yıllarda onarılarak yeniden ziyarete açılmış durumda. Şehrin ticari hayatında günümüzde de varlığını sürdüren bedestenin iç ve dış cephesinde zanaatkar dükkanları günümüzde de faaliyetlerine devam ediyorlar.

Merzifon Saat Kulesi: Merzifon Saat Kulesi, ilçe merkezinde yer alan ve tarihsel kökleri 1400'lü yıllara kadar uzanan bir yapının uzantısı olarak öne çıkar. Çelebi Sultan Medresesi'nin önemli bir simgesi olarak anılan Saat Kulesi, 1800'lü yıllarda yaptırılmış olup günümüzde Merzifon'un önemli simgeleri arasındaki yerini almıştır.

Merzifon'da Konaklama Olanakları ve Öne Çıkan Merzifon Otelleri

Merzifon'un Karadeniz ve İç Anadolu Bölgeleri üzerinde stratejik açıdan önemli bir nokta olduğundan daha öne de bahsetmiştik. Bunun yanı sıra şehrin önemli tarihi eserleri de kültür turizmi açısından ciddi bir potansiyel teşkil ettiğinden Merzifon Otelleri dışarıdan gelen ziyaretçilerin her zaman ilgisini çekmiştir. Bu noktada Merzifon otelleri uygun fiyat seçenekleri ve kapsamlı konaklama olanakları ile ziyaretçilerine tüm olanakları sunan konaklama işletmeleri olarak değerlendirilebilir. Merzifon otel fiyatları da bölgenin ekonomik yapısından dolayı oldukça uygun aralıklarda yer aldığından her bütçeye hitap etmektedir. Konforlu ve tarihi bir konaklama deneyimi vaat eden Merzifon otelleri arasında her bütçeye hitap edecek opsiyon kolaylıkla bulunabilir.

Daha Fazla Göster

En Çok Pazarlık Edilen Bölgeler