Karaman Oteller

Bölge
+ Daha Fazla Göster - Daha Az Göster
Konaklama Türü
Fiyat Aralığı
 
Konaklama Türü
Fiyat Aralığı

Karaman Otelleri Hakkında

GELİN TANIŞ OLALIM: KARAMAN

“Gelin tanış olalım / İşi kolay kılalım / Sevelim Sevilelim / Dünya kimseye kalmaz.” demiş Karamanlı Yunus Emre. Sadece Yunus Emre değil elbette. Mevlana Celaledin-i Rumi, Piri Reis, Şeyh Edebali, Molla Fenari, Kazım Karabekir Paşa gibi önemli kişiliğin yetiştiği yer Karaman.

Bu özelliği dahi Karaman’ı, kültür ve inanç turizminin gözde merkezlerinden biri yapmaya yetiyor. Doğal olarak da her yıl binlerce turistin uğrak yeri haline gelen Karaman’da, konforlu, temiz, samimi ve güvenilir Karaman merkez otellerinde konaklayabilirsiniz.

Özellikle bahar ve yaz aylarından doluluk oranları artan Karaman otellerinde, Karaman otel fiyatları, size, yörenin turistik bir çekim merkezi olmasına rağmen son derece ekonomik seçenekler sunacaktır.

KARAMAN’DA NEREYE GİDİLİR, NE YAPILIR, NE YENİR

Yunus Emre’yle başladık, Mevlana’yla devam edelim. “Gel, gel, ne olursan ol yine gel. İster kafir, ister Mecusi, ister puta tapan ol, yine gel. Bizim dergahımız, ümitsizlik dergahı değildir.” demiş Mevlana. Tabii ki tarihi MÖ 8000’lere dayanan geçmişiyle, “Karaman’ın koyunu, sonra çıkar oyunu” efsanelerine de ev sahipliği yapan Karaman, sadece yetiştirdiği önemli değerlerden ibaret değil.

Örneğin; 9. Yy’da yapıldığı tahmin edilen Dereköy Fisandon Kilisesi; 300 yıllık bir geçmişe sahip olan Hürrem Dayı Evi; Karaman’ın en gösterişli yapılarından olan ve yüksekliği 40 metreye kadar ulaşan Taşkale Tahıl Ambarları; bitkisel motiflerden oluşan mimarisiyle 1382 yılında inşa edilen Karaman Hatuniye Medresesi; kimin tarafından yapıldığı bilinmeyen Mennan Kalesi, Binbir Kilise ve tabii ki türbesinde Yunus Emre ve hocası Tabduk Emre’nin yattığı söylenen Yunus Emre Camii ve Tekkesi, Karaman’ın zengin tarihi dokusundan ilk akla gelenler. Buraya sığdıramadığımız çok sayıda medrese, tarihi camii ve köprüler de bu muhteşem şehre geldiğinizde adeta başınızı döndürecektir.

Sadece tarihiyle değil, doğal güzellikleriyle de geldiğinize pişman etmeyecek bir şehir Karaman. Güldere Köyü sınırlarında yer alan Gödet Saklı Cennet ve Kaya Kilise Mağaraları, hem doğal güzellikleri hem de tarihin izlerini bulabileceğiniz özel bir yer. 1356 metre uzunluğundaki doğal bir mağara olan İncesu Mağarası da, çok sayıda sarkıt, dikit ve traverten havuzuyla sizin keşfetmenizi beklemektedir. Şehrin ve civarının su ihtiyacını karşılayan ve dünyanın üç büyük mağarasından biri olan Maraspoli Mağarası da mutlaka görülmesi gereken yerlerden.

Temiz ve tatlı su kaynaklarıyla, zengin bitki örtüsüyle Barçın Yaylası, huzur dolu bir doğa yürüyüşü için mükemmel bir seçenek olarak sizi bekliyor. Ermenek İlçesi’nde bulunan Zeyve Pazarı da, hem doğal güzellikleri hem de yöre halkının yetiştirdiği sebze ve meyvelerin yanı sıra, yöresel el sanatlarından da satın alabileceğiniz, yüzyıllardır süren bir gelenek olarak ziyaret edilmesi gereken yerlerden. Ayrıca Karaman’dan, Taşkale, Şirvan ve Koraş halılarından da hediyelik olarak alabilirsiniz.

Karaman, zengin yöresel tatlarıyla da midenize şölen yaşatacak bir şehir. Çoban Kavurma, Bıldırcın Dolması, Köy Dolması, koyun ve kuzu etini sadece ön kol ve kaburga kısmından yapılan Fırın Kebap, toprak bir güveçte kuşbaşı etle hazırlanan Calla, tahin ve sütle yapılan Lokur, içinde yedi türlü baharat bulunan Batırık ve Karaman’a özgü bir meze olan Töğmeken, yöresel Karaman mutfağından mutlaka denemeniz gerekenler.

Tahin, üzüm pekmezi ve çöğen otundan yapılan Ermenek Helvası ve tulum deriye basılarak, Ağustos ayında Divre Obruğu’na konulan ve yaklaşık altı ay boyunca saklanan meşhur Divle Peynirini de tatmadan olmaz.

YAPMADAN GİTMEYİN

-      Yunus Emre’nin mezarının olduğu Yunus Emre Camii ve Tekkesi’yle Mevlana’nın annesi Mümine Hatun’un Aktekke Camii’ndeki mezarını mutlaka ziyaret edin.

-      Binbir Şehir, Madenşehir, Değle ve Derbe’yi mutlaka gezi rotanıza ekleyin.

-      Otantik Taşkale Kasabası’nı, muazzam Tahil Ambarları’nı, Manazan ve İncesu Mağaraları’nı görmeden şehirden ayrılmayın.

-      Ermenek’teki geleneksel Zeyve Pazarı’na gidip hem alışveriş yapın hem de su değirmenlerini seyredin.

-      Karaman’ın yöresel lezzetlerinden Calla’yı, Etli Ekmeği, Arabaşını, Batırık ve Cevizli Bandırmasından başlayarak, denemeyi ihmal etmeyin. Karaman’ın elmasının da ünlü olduğunu unutmayın.

-      Taşkale halısından satın almadan dönmeyin.

En Çok Pazarlık Edilen Bölgeler