Dörtyol Oteller

Bölge
+ Daha Fazla Göster - Daha Az Göster
Konaklama Türü
Fiyat Aralığı
 
Konaklama Türü
Fiyat Aralığı

Dörtyol Otelleri Hakkında

Dörtyol

Dörtyol tarihi kalıntı ve anıtlarıyla geçmişe ayna tutar, yaylalarıyla sizi doğanın huzuru ile buluşturur.

Dörtyol ilçesi turizm ve tarih ile özdeşleşmiş bir ilçedir. İlçe tarihi çok eskiye dayanır, 1918 yılında Milli Mücadele’de ilk kurşun Dörtyol ilçesinde atılmış ve mücadele başlamıştır. Eğer tarih ile ilgili iseniz Dörtyol kaleleri ve anıtlarını mutlaka seyahat listenize eklemelisiniz. Aynı zamanda bir doğa aşığıysanız, çam ve köknar ağaçları arasındaki yayla evlerinde vakit geçirmek sizi doğanın huzuru ile buluşturur. Ayrıca yaylalar trekking meraklıları için son derece uygundur.

Dörtyol nerededir? Dörtyol’a nasıl gidilir?

Dörtyol, Hatay iline bağlı ve il merkezine 85 km uzaklıktadır. Dörtyol’da konaklayacağınız oteli ayarladıktan sonra, otobüsle, özel aracınızla veya Hatay merkezden kalkan trenler ile ilçeye ulaşabilirsiniz.

İklim: Dörtyol’a giderken nasıl giyinmeliyim?

Dörtyol’da tipik bir akdeniz iklimi hakimiyet göstermektedir. Yazları sıcak ve kurak, kışları ılık ve yağışlıdır. Eğer yazın gitmiyorsanız, Rize’den sonra en çok yağış alan merkezlerden biri olduğunu göz önünde bulundurmanızı ve yağmur için gerekli önlemleri almanızı öneririz. Şayet yazın seyahat ediyorsanız ve yaylalarda trekking fırsatını kaçırmak istemiyorsanız akşam serinliğini göz önünde bulundurmalısınız.

Dörtyol Gezilecek Yerler

Yukarıda Milli Mücadele’de ilk kurşunun Dörtyol’da atılmış olmasının önemli tarihi olaylardan biri olduğuna değinmiştik. İlk Kurşun Anıtı mutlaka ziyaret edilmesi gereken yapılardan biridir. Bunun yanı sıra; Payas Kalesi, Mancınık Kalesi, Sokullu Mehmet Paşa Külliyesi ve Cin Kulesi, sizi tarihi yolculuğa çıkaracak diğer yapılardır. Tarihin yanı sıra, doğa güzelliklerini ön plana çıkaran Çökek ve Topraktaş Yaylaları da görülmeye değerdir.

İlk Kurşun Anıtı ve Müzesi1918 yılında ülkenin işgaline karşılık Milli Mücadelenin ilk kurşunu burada atılmıştır. Milli mücadeleyi başlatan bu teşkilat, 1994 yılında anıt, 1997 yılında müze açılarak onurlandırılmıştır.

Payas Kalesi: Bölgedeki en önemli tarihi eserlerden biridir, Haçlılar tarafından inşa edilmiş, Osmanlılar tarafından restore edilmiştir. 8 kulesi vardır ve etrafı su hendeği ile çevrilidir. Bir dönem, Namık Kemal de bu kulenin zindanlarında hapsedilmiştir.

Mancınık Kalesi: Amanos Dağları ve ormanın içinde yer alan bu kale yaya olarak ziyaret edilebilmektedir. Define avcıları tarafından bir dönem çok fazla tahrip edilmiş olsada, günümüzde yapı içinde kale odaları, merdivenler, sarnıçlar, kale burçları ve ok atmaya yarayan mazgal pencereleri, mahkum odaları ve tuvaletler bulunmaktadır.

Sokullu Mehmet Paşa Külliyesi: 16. Yy’da Sokullu Mehmet Paşa’nın emri ile Mimar Sinan tarafından inşaa edilmiştir. 16. Yy’ın en önemli tarihi eserlerinden biridir. Yapı içinde, cami, hamam ve medresenin yanı sıra, külliyenin en önemli yapısı sayılan ve dönemde tüccarların gelip konaklaması amacı ile inşaa edilen, büyük avlusu olan bir kervansaray bulunmaktadır.

Cin Kulesi: Bizans veya Cenevizliler tarafından inşaa edilen bu kulenin kuş gözetleme kulesi olarak inşaa edildiği düşünülmektedir.

Çörek Yaylası: İlçe merkezine 8 km uzaklıktadır. Yaylaya uygun ahşap evler sizi karşılamaktadır. Kamp kurmak için, piknik yapmak için veya trekking için uygundur.

Topraktaş Yaylası: Yayla merkeze 18 km uzaklıkta olup 4 km’si tırmanış şeklindedir. Manzarası ile adından sıkça söz ettiren Topraktaş Yaylası da kamp, piknik ve trekking için uygundur.

Dörtyol Otelleri: Dörtyol’da Nerede Kalınır?

Tarihi yapıları ve doğa güzellikleriyle dikkat çeken Dörtyol dört mevsim turist ağırlayan bölgelerden biridir. Bölgede çok sayıda butik otel mevcut olup sahil kenarındaki alternatifleri de değerlendirerek deniz manzarası ile konaklamanıza renk katabilirsiniz. Hotelforex.com’da yer alan konaklama alternatiflerini inceleyerek otellerle iletişim kurabilirsiniz.

Dörtyol’da Yemek ve Alışveriş: Ne alınır ve Ne Yenir?

Bölgenin yöresel yemekleri arasında içli köfte, mantı, zeytinyağlı sarma, muhacir ekmeği yer almaktadır. Ayrıca ev yapımı ve yöresel lezzetler arasında yer alan, salça, pul biber, sumak ve meşhur kireçte kabak tatlısı seyahatiniz sonrasında evinize taşıyabileceğiniz lezzetler arasındadır.

En Çok Pazarlık Edilen Bölgeler