Aksu Oteller

Bölge
+ Daha Fazla Göster - Daha Az Göster
Konaklama Türü
Fiyat Aralığı
 
Konaklama Türü
Fiyat Aralığı

Aksu Otelleri Hakkında

Merkeze Yarım Saat Uzaklıkta Bir Cennet

İklim koşulları ve denizinin berraklığı sayesinde dünyaya ün salmış merkezlerden biri olan Antalya'nın antik kentleri, mağaraları, yaylaları ve göz dolduran ihtişamı ile Aksu ilçesi, hem yerli hem yabancı turistlerin vazgeçilmez durağıdır. Uğramadan dönmemeniz gereken, uğrayınca da dönmek istemeyeceğiniz, cennetten koparılmış harikalarla dolu bu ilçe tüm maceracıların rotasına dâhil ettiği, seyahat sevenlerin ballandıra ballandıra anlattığı bir merkezdir.

Aksu, yeni ilçe olmuş bir yerleşim yeri olarak halk arasında "Karanlık Sokak" olarak bilinir. Bunun başlıca sebeplerinden biri Çanakkale Savaşı'nda ilçe altıda birini şehit vermiş, geride kalanlar da yoksullukla savaşırken bir arada yaşamaya başlamışlar, bu sebeple pek çok evdeki hayat son bulmuştur. Cumhuriyet döneminde buraya kurulan köy enstitüsü ile birlikte ilçeye pek çok yatırım yapılmış, böylelikle ülkenin değerlerine sahip çıkmaları beklenecek, tarih bilinci olan gençler yetiştirmek hedeflenmiş, aynı zamanda bölgede yer alan antik kent Perge Harabeleri'nin restorasyon çalışmalarında da bu gençler görevlendirilmiştir. Aksu Köy Enstitüsü Karanlık Sokak'a bir ışık gibi doğmuş, adeta yöreyi aydınlatmada bir fener rolü üstlenmiştir. Bölgeye yapılan yatırımlar bununla da bitmemiş, kurulan iplik fabrikası ile birlikte istihdamın ve dolayısıyla bölgede yerleşimin artması hedeflenmiş, nitekim hedefler başarıya ulaşmış ancak Aksu 2008 tarihinde ilçe statüsüne nail olabilmiştir.

Aksu tatil planı yaparken yazımızı dikkatlice okumanızı tavsiye eder, aynı zamanda hotelforex.com aracılığı ile bulabileceğiniz bütçeye dost Aksu otelleri ile direkt iletişime geçebilir, hatta dilerseniz otellerle fiyat pazarlığı yapabilir, erken rezervasyon fırsatlarından faydalanabilirsiniz.

Aksu Gezilecek Yerler Listesi

Kurşunlu Şelalesi: Antalya'ya yakın olması ve anayol üzerinde konumlanmış olması sebebiyle Aksu keşif rotası yaparken ilk sıradan yazmanızı tavsiye edebileceğimiz Kurşunlu Şelalesi Milli Parklar arasına dâhil edilerek tabiat parkı olarak 33 hektarlık bir alan içerisinde kurulu ve aynı zamanda piknik yerleri olan bir alandır. İçerisinde bulunan 7 gölet ile birlikte ziyaretçilerini yaz günlerinde serinleten ve yeşilin her tonunu yakalayabileceğiniz bitki örtüsü ile içinizi açacak görüntüleri olan Kurşunlu Şelalesi pek çok hayvanında barındığı evi görevindedir. Hem yerli halkın yürüyüş amaçlı tercih ettiği, hem de şehir dışından gelen misafirlerin güzel vakit geçirebilmesi için ayarlanmış mesire alanı içerisinde, bulaşık yıkamak için yerler ve lavabolar mevcut. Çevreye uyumun en ön planda tutulduğu bu tabiat parkının lavabolar bile ağaç kaplama. Yani size orada kaldığınız süre boyunca betonun varlığını bile unutturacak kadar doğal bir ortam sunuyor.

Perge Antik Kenti: Tarihi ticaret yolu üzerinde bulunan, kendi döneminde en gelişmiş kentlerden biri sayılan Perge içerisinde bir hipodrom, hamam, tüm ihtişamı ile Roma Kapısı ve Aspendos Tiyatrosu beklemektedir. Yerel kültürün çok büyük örneklerini görebileceğimiz bu antik kent Perge, heykeltıraşçılıkta ne kadar usta olduklarını gösteren pek çok yapı ile doludur. Hıristiyan kültürünün önemli simgelerinden biri olan Aziz Paul, Perge'yi sıkça ziyaret etmiş ve aynı zamanda kutsal kitaplarında da yazıyor olmasından dolayı Perge Antik Kenti Hıristiyanlar içinde kutsal mekânlardan sayılmaktadır. Aspendos Tiyatrosu'na ait pek çok rivayet olmasına rağmen sizinle özellikle paylaşmak istediğimiz tiyatronun inşasına dair anlatılan efsanedir.

Aspendos kralının dillere destan güzelliği ile evlenecek yaşa gelmiş olan kızının pek çok talibi vardır. Bir karar veremeyen güzel prenses, yüce halkımız ve onurlu kentimiz adına her kim ki en yararlı şeyi yapar ancak ve ancak o benim eşim olma şerefine nail olur. Fikri çok beğenen kral tüm halka haber salarak yetenekli gençleri düşünmeye teşvik eder. Bunun üzerine ortaya iki büyük eser çıkar. Biri kenti suya kavuşturmuştur. Bu su kemerleri muazzam geometrik hesaplar ve harika bir işçilik ile inşa edilmiştir. Diğeri ise uzun yıllar boyunca da böyle anılacak olan, akustiği en düzgün açık hava tiyatrosudur. Bugün hala içerisinde düzenlenen etkinlikler ve konserlerde duyabileceğiniz o muhteşem akustik, sahnede atılan bir bozuk paranın sesinin en üst kattan bile bozulmadan duyulabiliyor olmasıdır. Peki, kralın kızı kim ile evlenmiştir? Şu anda eminiz su kemerlerini yapan mimar diye düşünüyorsunuz ama o antik tiyatrodaki akustiği duyduğunuzda Aksu gezi planınızı tamamladığınızda, eminiz sizde kral ve kızı gibi mimar Zenon'un bu muhteşem planlamasına hayran kalacaksınız. 

Daha Fazla Göster

En Çok Pazarlık Edilen Bölgeler