Ağrı Merkez Oteller

Bölge
+ Daha Fazla Göster - Daha Az Göster
Konaklama Türü
Fiyat Aralığı
 
Konaklama Türü
Fiyat Aralığı

Ağrı Merkez Otelleri Hakkında

Ağrı

Aradığınız kültür gezisi için Mezopotamya’da önemli bir yere sahip olan Ağrı, kültürel mirasıyla sizi büyüleyecektir.

Ağrıda, sadece Ağrı Dağı’nı görmeyi değil, yemekleri, doğası, tarihi ile harmanlanmış bir kültür gezisi istiyorsanız; Ağrı tam size göre bir şehir. Pek çok önemli kültür mirasına ev sahipliği yapan Ağrı, sizi tarihe doyuracak bir şehirdir. Ayrıca tarihi yapıları ihtişamını korumayı başarıp günümüze kadar ulaşmıştır. Görülmesi gereken o kadar yeri var ki Ağrı’yı gezmek için birkaç gününüzü ayırmanız gerekecek.

Ağrı Nerededir? Ağrı’ya nasıl gidilir?

Ağrı’ya hem hava yolu ile hem de kara yolu ile ulaşım sağlanabilmektedir. Özel arabanız ile gelecekseniz batı illerinde oturanlar için yolculuğun 18 saatten fazla süreceğini söylemeliyiz.

Ağrı’nın İklimi

Karasal iklimin hakim olduğu Ağrı’yı ziyaret edecekseniz yaz aylarının çok sıcak, kış aylarının ise çok soğuk olduğunu bilmelisiniz. Bahar aylarının ise serin dönemlerini de tercih edebilirsiniz. 

Ağrı Otelleri

Hem doğa etkinlikleri hem kültürel gezi hayali kuruyorsanız Ağrı’daki otelleri araştırmaya başlamalısınız. Size en uygun Ağrı otellerinden birinde rezervasyon yaptırmadan önce, Hotelforex.com’da yer alan Ağrı otel fırsatlarını inceleyebilirsiniz. Ağrı muhteşem doğasıyla sizleri bekliyor olacak. Çekeceğiniz fotoğraflar için telefonunuzda şimdiden yer açmaya başlayın deriz.

Ağrı’da Gezilecek Yerlerden Bazıları

Metopotamya’da Anadolu’ya geçiş güzergahında olan Ağrı binlerce yıllık tarihiyle turistleri ağılamaktadır. Ağrı, Hititler, Urartular, Kimmerler, Asurlular, Medler, Persler, İlhanlılar gibi birçok medeniyete ev sahipliği yaptığından gezilecek yerler listesi oldukça fazladır.

Ağrı Dağı: Volkanik bir özellik taşıyan Ağrı Dağı; %35 Iğdır, %65 Ağrı ilinde yer almasıyla Türkiye’nin en büyük dağı olma niteliğine sahiptir. 5137 metrelik Atatürk zirvesi ve 3898 metrelik İnönü zirvesi, her mevsim zirvesindeki erimeyen karlarıyla ve ülkemizdeki en büyük dağ olma özelliğini taşımaktadır. Hem kayak hem tırmanışlar yapılan dağ coğrafyamızın en güzel bölgeleri arasındadır.

İshak Paşa Sarayı: 116 odalı sarayda türbe, cami, surlar, iç ve dış avlular, divan ve harem salonları ile koğuşlar bulunmaktadır.

Ahmed-i Hani Türbesi: İshak Paşa Sarayı’nın hemen yanında yer almaktadır. Ahmed-i Hani 17. Yüzyılda yaşamış bir şair ve filozoftur.

Bayazıt Eski Camii: Çaldıran Savaşı’ndan sonra I. Selim zamanında inşa edilmiştir. Tarihi bir değere sahip olan bu cami, beden duvarları, giriş kapısı, mihrabı, son cemaat yeri, duvar payeleri, mihrabiyeleri, kubbeye geçiş sistemleri vb. ile estetik bir mimariye sahiptir.

Keşişin Bahçesi: Eski Doğubayazıt’ ın hemen altında bulunan Keşiş Bahçesi’nin 16. yüzyılda ortaya çıktığı düşünülmektedir. Zamanında Kerem ile Aslı’nın aşkının filizlendiği yer olarak kabul edilen bir bölgedir. Kerem’in, Ağrı Dağı’nı aşıp, Aslı ile buluştuğu yer olduğuna inanılmaktadır.

Nuhun Tepesi: Ağrı Dağı’nın güney tarafında Telçeker ve Üzengili köylerinin arasında yer alan ve inanç turizminin merkezlerinden olan bir tepedir. Bu tepe doğal bir şekilde gemi silüeti şeklindedir. Büyük Tufan anlatısına dair ilk yazın örneğine ise Sümerliler tarafından yazılan Ziusudra adlı eserde rastlanır. Anlatıda geçen söz konusu geminin, yaygın inanışa göre Ağrı Dağı’ında yer almaktadır.

Diyadin Kaplıcaları: İlçe merkezine 5 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. Diyadin Kaplıcaları; klorürlü, sülfatlı, bikarbonatlı, karbondioksitli ve kalsiyumludur. Romatizma, kemik, kireçlenme, nöroloji, cilt, metabolizma ve siyatik hastalıklarına iyi geldiği bilinen kaplıcalar termal turizm açısından büyük bir öneme sahiptir.

Meya Mağaraları: Kayalara oyularak yapılmış barınma yerleri, tapınak, ibadethane, oda ve mağaralar oldukça ilgi çekicidir. Barınak ve ibadethanelerde değişik inançların izleri görülmektedir.

Balık Gölü: Ağrı’ya çok yakın ve İran transit karayolu üzerinde bir ilçedir. Ağrı il merkezine 32 km uzaklıktadır. Türkiye’nin en yüksek göllerinden olan bu gölün yarısı Taşlıçay ilçesi sınırları içindedir. Gölde ayrıca kırmızı alabalıklar bulunmaktadır. Ayrıca gölün üzerinde bulunan küçük bir adacığın üzerine kadife ördek türü kuluçkaya yatmaktadır. Bu nedenle önemli kuş alanı statüsünü almıştır.

Hamur Kümbeti: Bir diğer adı da İbrahim Paşa Kümbetidir. Kapısındaki kitabenin tahrip edilmesi sonucu kim için yapıldığı bilinmese de söylentilere göre mezarlar II. İshak Paşa’nın torunu olan Mir İbrahim Paşa, vefat eden çocukları için yaptırmıştır. Oldukça ilginç bir mimarisinin olduğunu belirtmeliyiz. Kümbet, uzaktan bakıldığında bir sandukayı andırmaktadır.

Eleşkirt Güneykaya Kayak Merkezi: Kış mevsiminde kayak severlerin en çok tercih ettiği noktalar arasındadır.

Daha Fazla Göster

En Çok Pazarlık Edilen Bölgeler